Kiedy odbędą się wybory samorządowe w 2014 roku?

06-17-2013 przez admin Zostaw odpowiedź »

wyboryOd kiedy rozpocząć kampanię wyborczą, tak aby była skuteczna? Pytania takie stawiają sobie przede wszystkim ci, którzy nie podzielają zdania, że powinna się ona rozpocząć się na drugi po poprzednich wyborach.

Policzyłem więc ile zostało dni do wyborów samorządowych w 2014 roku (przyjmując za początek odliczania dzień 17 czerwca 2013r.).

Obecnie termin wyborów samorządowych określa art. 371 par. 1 zd. 2 Kodeksu Wyborczego, zgodnie z którym datę wyborów do rad wyznacza się na ostatni dzień wolny od pracy poprzedzający upływ kadencji rad (pod rządami poprzedniej ordynacji wyborczej do rad był to dzień wolny od pracy przypadający w ciągu 60 dni po upływie kadencji rad).

Zgodnie z ustawami ustrojowymi samorządu terytorialnego kadencja rad trwa cztery lata od dnia wyboru, który to dzień powszechnie był utożsamiany z dniem głosowania (należy spodziewać się zmiany tego stanowiska – w przeciwnym wypadku będziemy mieli pokrywanie się kilku dni kadencji starej rady i nowej rady).

Wybory odbyły się 21 listopada 2010 roku, co oznacza że zgodnie z aktualnymi przepisami, obecna kadencja upływa 21 listopada 2014 roku. Ale, że termin ten wypada w poniedziałek, to ostatnim dniem wolnym od pracy poprzedzającym ten dzień to niedziela 20 listopada 2014 roku. Według więc wszystkich znaków na niebie i ziemi w tym właśnie dniu powinniśmy udać się do urn by wziąć udział w wyborach samorządowych.

To już za 521 dni, więc zachęcam do jak najszybszego podejmowania decyzji o starcie w wyborach i rozpoczęciu kampanii wyborczej. Wszakże okres kampanii, to dla nas wyborców czas wprowadzania się w błogi nastrój marzycieli, wierzących że składane obietnice się spełnią. Do tego czujemy się ważni, bo od nas coś zależy i o nasz głos się walczy.

To miłe, niechaj więc jak najdłużej trwa!

Reklama

Dodaj komentarz

Musisz zalogowany aby opublikować komentarz.